Black Hills State Logo Black Hills State
 

2011 DAC Outdoor Track & Field Schedule Of Events

May 13
Field Events 
11:00 AM Long Jump – Men and Women 
 High Jump - Women 
 Pole Vault - Men 
 Shot Put - Women 
 Hammer Throw – Men
Javelin-Women 
12:30 PM Triple Jump – Men and Women 
 High Jump - Men 
 Shot Put - Men 
 Hammer Throw – Women
Javelin-Men 
1:00 PM Pole Vault - Women 
2:00 PM Discus - Women (Follows Women's Hammer Throw)
3:30 PM Discus - Men (Follows Women)
 
  
Running Events 
11:00 AM 10,000 Meters (Run as a combined event)
12:00 PM 100 Meter/110 Meter Hurdles (W/M) - Trials
12:10 PM 4x800 Relay (W/M) 
12:35 PM 100 Meters (W/M) - Trials 
12:55 PM 3000 Meter Steeplechase (W/M)
1:40 PM 4x100 Relay (W/M) 
1:55 PM 1500 Meters (W/M) 
2:15 PM 100 Meter Hurdles (W) - Finals
2:20 PM 110 Meter Hurdles (M) - Finals
2:30 PM 400 Meters (W/M) 
2:45 PM 100 Meters (W/M) - Finals 
3:00 PM 800 Meters (W/M) 
3:25 PM 400 Meter Hurdles (W/M) 
3:45 PM 200 Meters (W/M) 
4:05 PM 5000 Meters (W/M) 
4:45 PM 4x400 Relay 

 

 

Licensed to Black Hills State University
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/12/2011 11:05 AM
                     DAC OutdoorChampionships - 5/13/2011                      
                                 Spearfish, SD                                 
                                 Meet Program                                  
 
Event 1  Women 10000 Meter Run
===============================================================================
    NAIA "A":  37:30.00  2011                                                  
    NAIA "B":  38:13.00  2011                                                  
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Gajda, Erica                     Black Hills                 
  2  Anderson, Ashleigh               Jamestown Co                
  3  Whiteside, Leigh Anne            Black Hills                 
  4  Soto, Tina                       Dickinson St                
  5  Avey, Suzy                       Jamestown Co                
  6  Auch, Megan                      Dickinson St                
 
Event 2  Men 10000 Meter Run
===============================================================================
    NAIA "A":  31:40.00  2011                                                  
    NAIA "B":  32:15.00  2011                                                  
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Ulvestad, Seth                   Black Hills                 
  2  Londe, Dave                      Jamestown Co                
  3  Everett, Thomas                  South Dakota                
  4  Berkness, Devon                  Dakota State                
  5  Velasquez, Brandon               Minot State                 
  6  Hoffman, Michael                 Dakota State                
  7  Szafarski, Brett                 Minot State                 
 
Event 3  Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
    NAIA "A":  14.90  2011                                                     
    NAIA "B":  15.09  2011                                                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Bronson, Summer                  Dakota State                
  2  Skipper, Sarah                   Jamestown Co                
  3  Andric, Mila                     Black Hills                 
  4  Cooper, Ashley                   Jamestown Co                
  5  Andric, Andrijana                Black Hills                 
  6  Koch, Lisa                       Black Hills                 
  7  Carr, Hope                       Jamestown Co                
  8  Harrison, Deresha                Dickinson St                
 
Event 4  Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
    NAIA "A":  14.75  2011                                                     
    NAIA "B":  15.10  2011                                                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  2  Roemmich, Trent                  Jamestown Co                
  3  Magstadt, Nathan                 Dickinson St                
  4  Petsch, JT                       Jamestown Co                
  5  Williams, Johnpaul               Dickinson St                
  6  Ewalt, Josh                      Jamestown Co                
  7  Christie, Jermaine               Dickinson St                
  8  Roemmich, Scott                  Jamestown Co                
 
Event 5  Women 4x800 Meter Relay
===============================================================================
    NAIA "A":  9:28.00  2011                                                   
    NAIA "B":  9:32.60  2011                                                   
     School                                                                 
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Dickinson St.  'A'                                           
     1) Pounds, Samantha                2) Rotich, Gladys                 
     3) Auch, Megan                     4) Soto, Tina                     
  2  Black Hills St.  'A'                                         
     1) Carpenter, Lela                 2) Bever, Abi                     
     3) Courtney, Dickson               4) Rosechandler, Robin            
  3  Minot State  'A'                                             
     1) Deutsch, Stephanie              2) Jaeger, Tiffany                
     3) Walling, Michelle               4) Schall, Breyette               
  4  Jamestown College  'A'                                       
     1) Bickford, Rachel                2) Bachel, Bernie                 
     3) Byle, Kayla                     4) Souder, Mallory                
 
Event 6  Men 4x800 Meter Relay
===============================================================================
    NAIA "A":  7:45.00  2011                                                   
    NAIA "B":  7:49.00  2011                                                   
     School                                                                 
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Dickinson St.  'A'                                           
     1) Gill, Chris                     2) Bailey, Paul                   
     3) Chelashaw, Edwin                4) Sandbak, Dustin                
  2  Minot State  'A'                                             
     1) Perry, Ryan                     2) Holman, Jeremy                 
     3) Boeckel, Max                    4) Armstrong, Clay                
  3  Jamestown College  'A'                                       
     1) Belter, Caleb                   2) Londe, Dave                    
     3) Witzen, Kendall                 4) Land, Austin                   
 
Event 7  Women 100 Meter Dash
===============================================================================
    NAIA "A":  12.10  2011                                                     
    NAIA "B":  12.25  2011                                                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Harrison, Deresha                Dickinson St                
  2  Koch, Lisa                       Black Hills                 
  3  Haneline, Anna                   South Dakota                
  4  Fauth, AnnaLiesa                 Jamestown Co                
  5  Porch, Laura                     Dakota State                
  6  Schmid, Franzi                   Dickinson St                
  7  Hart, Shanice                    Minot State                 
Heat 2  Prelims
  2  Erlandson, Stephanie             Jamestown Co                
  3  Jochim, Beth                     Valley City                 
  4  Fuka, Anna                       Valley City                 
  5  Andric, Andrijana                Black Hills                 
  6  Gross, Keely                     Jamestown Co                
  7  Simpson, Kedeshia                Dickinson St                
  8  Helterbran, Allie                Minot State                 
 
Event 8  Men 100 Meter Dash
===============================================================================
    NAIA "A":  10.65  2011                                                     
    NAIA "B":  10.74  2011                                                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Robinson, Theodore               Minot State                 
  2  Scott, Joshua                    Dakota State                
  3  Bivens, Nathan                   Jamestown Co                
  4  Capdeville, Kirk                 Minot State                 
  5  Gray, Justin                     Dickinson St                
  6  Sands, Michael                   Dickinson St                
  7  Hansen, Lanning                  Valley City                 
  8  Bonamy, Cordero                  Dickinson St                
Heat 2  Prelims
  1  Christie, Jermaine               Dickinson St                
  2  Clason, Chance                   Dakota State                
  3  Hofkamp, Chad                    Black Hills                 
  4  Schreiner, Evan                  Jamestown Co                
  5  Berber, Bernis                   South Dakota                
  6  Elliot, Derek                    Valley City                 
  7  Forbes, Jamal                    Dickinson St                
  8  Neumiller, Josh                  Dickinson St                
 
Event 9  Women 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
    NAIA "A":  11:25.00  2011                                                  
    NAIA "B":  11:35.20  2011                                                  
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Courtney, Dickson                Black Hills                 
  2  Bever, Abi                       Black Hills                 
  3  Anderson, Ashleigh               Jamestown Co                
  4  Bickford, Rachel                 Jamestown Co                
  5  Conlon, Katie                    Jamestown Co                
  6  Carpenter, Lela                  Black Hills                 
 
Event 10  Men 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
    NAIA "A":  9:20.00  2011                                                   
    NAIA "B":  9:29.00  2011                                                   
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Bailey, Paul                     Dickinson St                
  2  Wilcox, Mark                     Black Hills                 
  3  Kraft, Mitch                     Black Hills                 
  4  Boeckel, Max                     Minot State                 
  5  Morgan, Jed                      Black Hills                 
  6  Fried, Lucas                     South Dakota                
  7  Fiedler, KC                      Black Hills                 
  8  Leavitt, Craig                   Black Hills                 
 
Event 11  Women 4x100 Meter Relay
===============================================================================
    NAIA "A":  47.99  2011                                                     
    NAIA "B":  48.32  2011                                                     
     School                                                                 
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Valley City State  'A'                                       
     1) Fuka, Anna                      2) Jochim, Beth                   
     3) Gierke, Ashley                  4) Romine, Summer                 
  3  Dakota State  'A'                                            
     1) Porch, Laura                    2) Gau, Brandi                    
     3) Krogstad, Amber                 4) Rowe, Danielle                 
  4  Black Hills St.  'A'                                         
     1) Koch, Lisa                      2) Andric, Mila                   
     3) Perrett, Alyson                 4) Andric, Andrijana              
  5  Dickinson St.  'A'                                           
     1) Batey, DayLynn                  2) Schwindt, Chelsey              
     3) Snare, Shelby                   4) Schmid, Franzi                 
  6  Jamestown College  'A'                                       
     1) Cooper, Ashley                  2) Gross, Keely                   
     3) Erlandson, Stephanie            4) Schumacher, Kayla              
  7  Minot State  'A'                                             
     1) Molina, Sacarra                 2) Crump, Ashlee                  
     3) Helterbran, Allie               4) Hart, Shanice                  
 
Event 12  Men 4x100 Meter Relay
===============================================================================
    NAIA "A":  41.53  2011                                                     
    NAIA "B":  41.99  2011                                                     
     School                                                                 
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Black Hills St.  'A'                                         
     1) Hofkamp, Chad                   2) Meissner, Riley                
     3) Mayer, Daniel                   4) Jordan, Douglas                
  3  Valley City State  'A'                                       
     1) Hansen, Lanning                 2) Elliot, Derek                  
     3) Thomas, Kimontae                4) Reuer, Philip                  
  4  Dickinson St.  'A'                                           
     1) Gonzalez, Miguel                2) Gray, Justin                   
     3) Whyley, Thomas                  4) Neumiller, Josh                
  5  Jamestown College  'A'                                       
     1) Petsch, JT                      2) Jansen, Brent                  
     3) Roemmich, Trent                 4) Ewalt, Josh                    
  6  Dakota State  'A'                                            
     1) Clason, Chance                  2) Mengenhausen, Jared            
     3) Huizenga, Ryan                  4) Berg, Stacey                   
 
Event 13  Women 1500 Meter Run
===============================================================================
    NAIA "A":  4:40.10  2011                                                   
    NAIA "B":  4:42.50  2011                                                   
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Lies, Laura                      Valley City                 
  2  Whiteside, Leigh Anne            Black Hills                 
  3  Esquivel, Vanessa                Dickinson St                
  4  Reyes, Aleona                    Jamestown Co                
  5  Conlon, Katie                    Jamestown Co                
  6  Courtney, Dickson                Black Hills                 
  7  Hornung, Madeline                Jamestown Co                
  8  Rosechandler, Robin              Black Hills                 
  9  Jaeger, Tiffany                  Minot State                 
 10  Schultz, Sara                    Dakota State                
 
Event 14  Men 1500 Meter Run
===============================================================================
    NAIA "A":  3:55.25  2011                                                   
    NAIA "B":  3:57.00  2011                                                   
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Wilcox, Mark                     Black Hills                 
  2  Perry, Ryan                      Minot State                 
  3  Groff, Kace                      Dakota State                
  4  Chelashaw, Edwin                 Dickinson St                
  5  Gill, Chris                      Dickinson St                
  6  James, Blake                     South Dakota                
Section 2  Timed Finals
  1  Armstrong, Clay                  Minot State                 
  2  Koerber, Joseph                  Jamestown Co                
  3  Fiedler, Trev                    Black Hills                 
  4  Ruebke, Spencer                  Valley City                 
  5  Arzola, Ismael                   Dickinson St                
  6  Drealan, Anthony                 Dakota State                
  7  Kraft, Mitch                     Black Hills                 
  8  Nack, Tyler                      South Dakota                
  9  Berkness, Devon                  Dakota State                
 
Event 15  Women 400 Meter Dash
===============================================================================
    NAIA "A":  57.00  2011                                                     
    NAIA "B":  57.36  2011                                                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Tuomey, Taylor                   Minot State                 
  2  Batey, DayLynn                   Dickinson St                
  3  Anderson, Kelli                  Black Hills                 
  4  Edwards, Ariel                   Jamestown Co                
  5  Uher, Stephanie                  Dakota State                
  6  Beck, Claire                     Dakota State                
  7  Schwindt, Chelsey                Dickinson St                
  8  Jurrens, Nicole                  Dakota State                
Section 2  Timed Finals
  1  Fuka, Anna                       Valley City                 
  2  Gau, Brandi                      Dakota State                
  3  Perrett, Alyson                  Black Hills                 
  4  Andric, Mila                     Black Hills                 
  5  Zent, Katie                      Jamestown Co                
  6  Fauth, AnnaLiesa                 Jamestown Co                
  7  Curry, Marissa                   Jamestown Co                
  8  Snare, Shelby                    Dickinson St                
 
Event 16  Men 400 Meter Dash
===============================================================================
    NAIA "A":  48.25  2011                                                     
    NAIA "B":  48.50  2011                                                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Scott, Joshua                    Dakota State                
  3  Amendolar, Peter                 Black Hills                 
  4  Reuer, Philip                    Valley City                 
  5  Magstadt, Nathan                 Dickinson St                
  6  Eder, Ben                        Minot State                 
  7  Jordan, Douglas                  Black Hills                 
Section 2  Timed Finals
  1  Nolan, Lucas                     South Dakota                
  2  Jansen, Brent                    Jamestown Co                
  3  Hurley, Sean                     Dickinson St                
  4  Johnson, Jarann                  Jamestown Co                
  5  Shaal, Garrett                   South Dakota                
  6  Collie, Dominic                  Dickinson St                
  7  Swanson, William                 Jamestown Co                
  8  Robinson, Theodore               Minot State                 
 
Event 17  Women 800 Meter Run
===============================================================================
    NAIA "A":  2:14.50  2011                                                   
    NAIA "B":  2:16.00  2011                                                   
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  4  Zelaya, Allison                  Black Hills                 
  5  Deutsch, Stephanie               Minot State                 
  6  Jaeger, Tiffany                  Minot State                 
  7  Lies, Laura                      Valley City                 
Section 2  Timed Finals
  1  Bever, Abi                       Black Hills                 
  2  Crisman, Kendra                  South Dakota                
  3  Lucht, Maila                     Minot State                 
  4  Rosechandler, Robin              Black Hills                 
  5  Hornung, Madeline                Jamestown Co                
  6  Reyes, Aleona                    Jamestown Co                
  7  Esquivel, Vanessa                Dickinson St                
  8  Souder, Mallory                  Jamestown Co                
  9  Godeke, Alexis                   South Dakota                
 
Event 18  Men 800 Meter Run
===============================================================================
    NAIA "A":  1:53.50  2011                                                   
    NAIA "B":  1:54.50  2011                                                   
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Fiedler, Trev                    Black Hills                 
  3  Hovland, Tanner                  Valley City                 
  4  Heim, Kyle                       Jamestown Co                
  5  Witzen, Kendall                  Jamestown Co                
  6  Fried, Lucas                     South Dakota                
  7  Russell, Seth                    South Dakota                
  8  Schlobohm, Jerad                 Dakota State                
  9  Sandbak, Dustin                  Dickinson St                
Section 2  Timed Finals
  1  Strand, Evan                     Black Hills                 
  2  Mickelson, Brock                 Black Hills                 
  3  Christensen, Nathan              Jamestown Co                
  4  Irvine, Lee                      Dickinson St                
  5  Coy, Andy                        Dakota State                
  6  Arzola, Ismael                   Dickinson St                
  7  Zehnder, Sterling                South Dakota                
  8  Kjerengtroen, Thomas             Dakota State                
  9  Engelhard, Wayne                 Valley City                 
 
Event 19  Women 400 Meter Hurdles
===============================================================================
    NAIA "A":  1:04.00  2011                                                   
    NAIA "B":  1:04.70  2011                                                   
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  Heimstra, Bailey                 South Dakota                
  4  Warren, Dani                     Minot State                 
  5  Hellekson, Rachel                Black Hills                 
Section 2  Timed Finals
  1  Anderson, Kelli                  Black Hills                 
  2  Byle, Kayla                      Jamestown Co                
  3  Skipper, Sarah                   Jamestown Co                
  4  Andric, Mila                     Black Hills                 
  5  Curry, Marissa                   Jamestown Co                
  6  Bronson, Summer                  Dakota State                
  7  Carr, Hope                       Jamestown Co                
 
Event 20  Men 400 Meter Hurdles
===============================================================================
    NAIA "A":  53.80  2011                                                     
    NAIA "B":  54.75  2011                                                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  Holman, Jeremy                   Minot State                 
  4  Huizenga, Ryan                   Dakota State                
  5  Jordan, Douglas                  Black Hills                 
Section 2  Timed Finals
  2  Petsch, JT                       Jamestown Co                
  3  Roemmich, Trent                  Jamestown Co                
  4  Magstadt, Nathan                 Dickinson St                
  5  Brotherton, Seth                 South Dakota                
  6  Roemmich, Scott                  Jamestown Co                
  7  Williams, Johnpaul               Dickinson St                
 
Event 21  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
    NAIA "A":  24.99  2011                                                     
    NAIA "B":  25.09  2011                                                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Rowe, Danielle                   Dakota State                
  3  Jochim, Beth                     Valley City                 
  4  Kieffer, Katelyn                 South Dakota                
  5  Crump, Ashlee                    Minot State                 
  6  Cooper, Ashley                   Jamestown Co                
  7  Simpson, Kedeshia                Dickinson St                
Section 2  Timed Finals
  2  Porch, Laura                     Dakota State                
  3  Harrison, Deresha                Dickinson St                
  4  Fuka, Anna                       Valley City                 
  5  Edwards, Ariel                   Jamestown Co                
  6  Tuomey, Taylor                   Minot State                 
  7  Helterbran, Allie                Minot State                 
Section 3  Timed Finals
  1  Gau, Brandi                      Dakota State                
  2  Fauth, AnnaLiesa                 Jamestown Co                
  3  Haneline, Anna                   South Dakota                
  4  Andric, Mila                     Black Hills                 
  5  Andric, Andrijana                Black Hills                 
  6  Perrett, Alyson                  Black Hills                 
  7  Koch, Lisa                       Black Hills                 
  8  Snare, Shelby                    Dickinson St                
 
Event 22  Men 200 Meter Dash
===============================================================================
    NAIA "A":  21.50  2011                                                     
    NAIA "B":  21.65  2011                                                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Eder, Ben                        Minot State                 
  2  Schreiner, Evan                  Jamestown Co                
  3  Berg, Stacey                     Dakota State                
  4  Elliot, Derek                    Valley City                 
  5  Bivens, Nathan                   Jamestown Co                
  6  Clason, Chance                   Dakota State                
  7  Berber, Bernis                   South Dakota                
Section 2  Timed Finals
  1  Mengenhausen, Jared              Dakota State                
  2  Hofkamp, Chad                    Black Hills                 
  3  Bonamy, Cordero                  Dickinson St                
  4  Sands, Michael                   Dickinson St                
  5  Christie, Jermaine               Dickinson St                
  6  Collie, Dominic                  Dickinson St                
  7  Jansen, Brent                    Jamestown Co                
  8  Robinson, Theodore               Minot State                 
 
Event 23  Women 5000 Meter Run
===============================================================================
    NAIA "A":  17:46.30  2011                                                  
    NAIA "B":  17:50.00  2011                                                  
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Schall, Breyette                 Minot State                 
  2  Conlon, Katie                    Jamestown Co                
  3  Courtney, Dickson                Black Hills                 
  4  Bever, Abi                       Black Hills                 
  5  Walling, Michelle                Minot State                 
  6  Hovdenes, Brittney               South Dakota                
  7  Carpenter, Lela                  Black Hills                 
  8  Belter, Cambrya                  Jamestown Co                
  9  Rotich, Gladys                   Dickinson St                
 10  Schall, Courtney                 Minot State                 
 11  Reyes, Aleona                    Jamestown Co                
 
Event 24  Men 5000 Meter Run
===============================================================================
    NAIA "A":  14:45.00  2011                                                  
    NAIA "B":  14:59.00  2011                                                  
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Leavitt, Craig                   Black Hills                 
  2  Perry, Ryan                      Minot State                 
  3  Deng, Joseph                     South Dakota                
  4  Pike, Matt                       South Dakota                
  5  Belter, Caleb                    Jamestown Co                
  6  Christensen, Nathan              Jamestown Co                
  7  Sandbak, Dustin                  Dickinson St                
  8  Chelashaw, Edwin                 Dickinson St                
Section 2  Timed Finals
  1  Koerber, Joseph                  Jamestown Co                
  2  Fiedler, KC                      Black Hills                 
  3  Hernandez, Carlos                Minot State                 
  4  Morgan, Jed                      Black Hills                 
  5  Drealan, Anthony                 Dakota State                
  6  Parish, Laine                    Black Hills                 
  7  Ruebke, Spencer                  Valley City                 
  8  Wright, Richard                  Valley City                 
  9  Boeckel, Max                     Minot State                 
 
Event 25  Women 4x400 Meter Relay
===============================================================================
    NAIA "A":  3:55.00  2011                                                   
    NAIA "B":  3:56.80  2011                                                   
     School                                                                 
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Valley City State  'A'                                       
     1) Fuka, Anna                      2) Jochim, Beth                   
     3) Romine, Summer                  4) Lies, Laura                    
  3  Dakota State  'A'                                            
     1) Beck, Claire                    2) Uher, Stephanie                
     3) Krogstad, Amber                 4) Gau, Brandi                    
  4  Jamestown College  'A'                                       
     1) Zent, Katie                     2) Curry, Marissa                 
     3) Skipper, Sarah                  4) Fauth, AnnaLiesa               
  5  Black Hills St.  'A'                                         
     1) Koch, Lisa                      2) Andric, Mila                   
     3) Anderson, Kelli                 4) Perrett, Alyson                
  6  Dickinson St.  'A'                                           
     1) Esquivel, Vanessa               2) Batey, DayLynn                 
     3) Snare, Shelby                   4) Schwindt, Chelsey              
  7  Minot State  'A'                                             
     1) Warren, Dani                    2) Tuomey, Taylor                 
     3) Johnsen, Hanna                  4) Lucht, Maila                   
  8  South Dakota Mines  'A'                                      
     1) Godeke, Alexis                  2) Haneline, Anna                 
     3) Temple, Lillian                 4) Crisman, Kendra                
 
Event 26  Men 4x400 Meter Relay
===============================================================================
    NAIA "A":  3:16.00  2011                                                   
    NAIA "B":  3:17.00  2011                                                   
     School                                                                 
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Black Hills St.  'A'                                         
     1) Hofkamp, Chad                   2) Jordan, Douglas                
     3) Strand, Evan                    4) Amendolar, Peter               
  3  Dickinson St.  'A'                                           
     1) Magstadt, Nathan                2) Collie, Dominic                
     3) Bonamy, Cordero                 4) Arzola, Ismael                 
  4  South Dakota Mines  'A'                                      
     1) Nolan, Lucas                    2) Brotherton, Seth               
     3) Zehnder, Sterling               4) Shaal, Garrett                 
  5  Minot State  'A'                                             
     1) Eder, Ben                       2) Capdeville, Kirk               
     3) Goetz, Cody                     4) Robinson, Theodore             
  6  Valley City State  'A'                                       
     1) Engelhard, Wayne                2) Hovland, Tanner                
     3) Reuer, Philip                   4) Elliot, Derek                  
  7  Jamestown College  'A'                                       
     1) Johnson, Jarann                 2) Ewalt, Josh                    
     3) Jansen, Brent                   4) Swanson, William               
  8  Dakota State  'A'                                            
     1) Mengenhausen, Jared             2) Coy, Andy                      
     3) Schlobohm, Jerad                4) Kjerengtroen, Thomas           
 
Event 27  Women High Jump
===============================================================================
    NAIA "A":  1.68m  2011                                                     
    NAIA "B":  1.65m  2011                                                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Dederick, Savanah                Black Hills                 
  2  Uher, Stephanie                  Dakota State                
  3  Romine, Summer                   Valley City                 
  4  Goehring, Sarah                  Black Hills                 
  5  Johannes, Mallory                Jamestown Co                
  6  Skipper, Sarah                   Jamestown Co                
  7  Hartman, Jennifer                Dickinson St                
  8  Temple, Lillian                  South Dakota                
  9  Lane, Madi                       South Dakota                
 10  Schaper, Hailey                  Dickinson St                
 11  Rowe, Danielle                   Dakota State                
 
Event 28  Men High Jump
===============================================================================
    NAIA "A":  2.06m  2011                                                     
    NAIA "B":  2.01m  2011                                                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Nelson, Trent                    South Dakota                
  2  Waliczek, Edward                 South Dakota                
  3  Ewalt, Josh                      Jamestown Co                
  4  Rodriguez, Phillip               Minot State                 
  5  Bailey, Craig                    Dakota State                
  6  Sundheim, Brady                  Dickinson St                
  7  Wilson, Jacob                    Black Hills                 
  8  Nolan, Lucas                     South Dakota                
  9  Ryan, Zach                       Minot State                 
 
Event 29  Women Pole Vault
===============================================================================
    NAIA "A":  3.60m  2011                                                     
    NAIA "B":  3.50m  2011                                                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Warren, Dani                     Minot State                 
  2  Oliver, Courtney                 Jamestown Co                
  3  Sather, Megan                    Jamestown Co                
  4  Reyes, Aleona                    Jamestown Co                
  5  Bachamp, Melissa                 Dickinson St                
  6  Molina, Sacarra                  Minot State                 
  7  Koch, Lisa                       Black Hills                 
 
Event 30  Men Pole Vault
===============================================================================
    NAIA "A":  4.80m  2011                                                     
    NAIA "B":  4.70m  2011                                                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Brown, Chans                     Black Hills                 
  2  Metheny, Ethan                   South Dakota                
  3  Meissner, Riley                  Black Hills                 
  4  Barrios, Michael                 Dickinson St                
  5  Stoen, Andrew                    Jamestown Co                
  6  Mayer, Daniel                    Black Hills                 
  7  Goetz, Cody                      Minot State                 
  8  Williams, Johnpaul               Dickinson St                
  9  Beuchler, Jordan                 Dickinson St                
 10  Capdeville, Kirk                 Minot State                 
 11  Jelden, Kolten                   South Dakota                
 
Event 31  Women Long Jump
===============================================================================
    NAIA "A":  5.59m  2011                                                     
    NAIA "B":  5.49m  2011                                                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Zent, Katie                      Jamestown Co                
  2  Tollefson, Shelby                Black Hills                 
  3  Haneline, Anna                   South Dakota                
  4  Carr, Hope                       Jamestown Co                
  5  Kieffer, Katelyn                 South Dakota                
  6  Jochim, Beth                     Valley City                 
  7  Helterbran, Allie                Minot State                 
Flight 2  Finals
  1  Schaper, Hailey                  Dickinson St                
  2  Schmid, Franzi                   Dickinson St                
  3  Fuhrmann, Ehrin                  Black Hills                 
  4  Skipper, Sarah                   Jamestown Co                
  5  Krogstad, Amber                  Dakota State                
  6  Andric, Andrijana                Black Hills                 
  7  Johnsen, Hanna                   Minot State                 
  8  Hartman, Jennifer                Dickinson St                
 
Event 32  Men Long Jump
===============================================================================
    NAIA "A":  7.18m  2011                                                     
    NAIA "B":  7.08m  2011                                                     
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Ryan, Zach                       Minot State                 
  2  Nelson, Trent                    South Dakota                
  3  Schreiner, Evan                  Jamestown Co                
  4  Peterson, Jordy                  Dakota State                
  5  Aus, Jordan                      Valley City                 
  6  Holman, Jeremy                   Minot State                 
  7  Berg, Stacey                     Dakota State                
Flight 2  Finals
  1  Ewalt, Josh                      Jamestown Co                
  2  Thomas, Kimontae                 Valley City                 
  3  Williams, Johnpaul               Dickinson St                
  4  McCormack, Kurt                  Dickinson St                
  5  Emtman, John                     Dickinson St                
  6  Gonzalez, Miguel                 Dickinson St                
  7  Christie, Jermaine               Dickinson St                
 
Event 33  Women Triple Jump
===============================================================================
    NAIA "A":  11.50m  2011                                                    
    NAIA "B":  11.30m  2011                                                    
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Krogstad, Amber                  Dakota State                
  2  Gross, Keely                     Jamestown Co                
  3  Helterbran, Allie                Minot State                 
  4  Fuhrmann, Ehrin                  Black Hills                 
  5  Tollefson, Shelby                Black Hills                 
  6  Jochim, Beth                     Valley City                 
Flight 2  Finals
  1  Schaper, Hailey                  Dickinson St                
  2  Curry, Marissa                   Jamestown Co                
  3  Temple, Lillian                  South Dakota                
  4  Zent, Katie                      Jamestown Co                
  5  Johnsen, Hanna                   Minot State                 
  6  Andric, Andrijana                Black Hills                 
  7  Hartman, Jennifer                Dickinson St                
 
Event 34  Men Triple Jump
===============================================================================
    NAIA "A":  14.33m  2011                                                    
    NAIA "B":  14.02m  2011                                                    
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Roemmich, Trent                  Jamestown Co                
  2  Berg, Stacey                     Dakota State                
  3  Peterson, Jordy                  Dakota State                
  4  Brotherton, Seth                 South Dakota                
  5  Thomas, Kimontae                 Valley City                 
  6  Meissner, Riley                  Black Hills                 
  7  Sundheim, Brady                  Dickinson St                
  8  Emtman, John                     Dickinson St                
  9  McCormack, Kurt                  Dickinson St                
 
Event 35  Women Discus Throw
===============================================================================
    NAIA "A":  43.50m  2011                                                    
    NAIA "B":  42.40m  2011                                                    
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Gierke, Ashley                   Valley City                 
  2  Volanti, Amber                   Valley City                 
  3  Rogers, Lora                     Dickinson St                
  4  Schulz, Kim                      Dickinson St                
  5  Quinn, Megan                     Black Hills                 
  6  Flowers, Devon                   Minot State                 
  7  Milbourn, Cody                   Black Hills                 
  8  Schlenker, Jill                  Jamestown Co                
  9  Roemmich, Kayla                  Jamestown Co                
 10  Janovy, Breanna                  Black Hills                 
 
Event 36  Men Discus Throw
===============================================================================
    NAIA "A":  47.82m  2011                                                    
    NAIA "B":  46.50m  2011                                                    
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Nicholas, Cole                   Black Hills                 
  2  Gimbel, Ryan                     Dakota State                
  3  Rieger, Jeff                     Dakota State                
  4  Rosstznecht, Trevor              Dakota State                
  5  Wegner, Jon                      Dickinson St                
  6  Leno, Luke                       Dickinson St                
  7  Berger, Jacob                    Jamestown Co                
  8  Schmidkunz, Tyler                Dickinson St                
Flight 2  Finals
  1  Gaugler, Zach                    Minot State                 
  2  Tenney, Garrett                  Jamestown Co                
  3  Brill, Everett                   South Dakota                
  4  Gebhard, Alex                    Valley City                 
  5  Findley, Mike                    Jamestown Co                
  6  Reding, Mark                     South Dakota                
  7  Flores, Miguel                   South Dakota                
  8  Nelson, Robert                   Jamestown Co                
  9  Freed, Brian                     South Dakota                
 
Event 37  Women Hammer Throw
===============================================================================
    NAIA "A":  50.21m  2011                                                    
    NAIA "B":  46.94m  2011                                                    
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Spoklie, Mandi                   Dickinson St                
  2  Gierke, Ashley                   Valley City                 
  3  Schulz, Kim                      Dickinson St                
  4  Flowers, Devon                   Minot State                 
  5  Rogers, Lora                     Dickinson St                
  6  Vote, Megan                      Jamestown Co                
  7  Schlenker, Jill                  Jamestown Co                
  8  Yaracz, Alaina                   Black Hills                 
  9  Johnson, Lory                    Black Hills                 
 10  Milbourn, Cody                   Black Hills                 
 
Event 38  Men Hammer Throw
===============================================================================
    NAIA "A":  53.00m  2011                                                    
    NAIA "B":  52.00m  2011                                                    
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Reding, Mark                     South Dakota                
  2  Tenney, Garrett                  Jamestown Co                
  3  Rosstznecht, Trevor              Dakota State                
  4  Whidby, Shane                    Dakota State                
  5  Gaugler, Luke                    Minot State                 
  6  Gimbel, Ryan                     Dakota State                
  7  Flores, Miguel                   South Dakota                
Flight 2  Finals
  1  Bodien, Brandon                  Jamestown Co                
  2  Lupo, Mike                       Dickinson St                
  3  Schmidkunz, Tyler                Dickinson St                
  4  Gaugler, Zach                    Minot State                 
  5  Inniss, Delron                   Dickinson St                
  6  Brill, Everett                   South Dakota                
  7  Freed, Brian                     South Dakota                
  8  Nicholas, Cole                   Black Hills                 
 
Event 39  Women Javelin Throw
===============================================================================
    NAIA "A":  41.00m  2011                                                    
    NAIA "B":  39.16m  2011                                                    
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Warren, Dani                     Minot State                 
  2  Rogers, Lora                     Dickinson St                
  3  Kruthoff, Meghan                 Black Hills                 
  4  Field, Amy                       Valley City                 
  5  Gierke, Ashley                   Valley City                 
Flight 2  Finals
  1  Price, Becca                     Jamestown Co                
  2  Bickford, Rachel                 Jamestown Co                
  3  Tollefson, Shelby                Black Hills                 
  4  Koch, Lisa                       Black Hills                 
  5  Spoklie, Mandi                   Dickinson St                
  6  Volanti, Amber                   Valley City                 
  7  Segerholm, Beth                  Jamestown Co                
  8  Schulz, Kim                      Dickinson St                
 
Event 40  Men Javelin Throw
===============================================================================
    NAIA "A":  58.00m  2011                                                    
    NAIA "B":  56.08m  2011                                                    
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Hanson, Mark                     Dickinson St                
  2  Repasky, Philip                  Black Hills                 
  3  Brown, Chans                     Black Hills                 
  4  Gebhard, Alex                    Valley City                 
  5  Moore, Kevin                     Jamestown Co                
Flight 2  Finals
  1  Straub, Presley                  Dickinson St                
  2  Ewalt, Josh                      Jamestown Co                
  3  Adam, Austin                     South Dakota                
  4  Streccius, Phil                  Minot State                 
  5  Aus, Jordan                      Valley City                 
  6  Bachman, Jay                     Jamestown Co                
  7  Lalim, Tyler                     Dickinson St                
  8  Ming, Josh                       Minot State                 
 
Event 41  Women Shot Put
===============================================================================
    NAIA "A":  13.50m  2011                                                    
    NAIA "B":  13.05m  2011                                                    
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Vote, Megan                      Jamestown Co                
  2  Volanti, Amber                   Valley City                 
  3  Schlenker, Jill                  Jamestown Co                
  4  Boag, Carly                      Minot State                 
  5  Flowers, Devon                   Minot State                 
  6  Janovy, Breanna                  Black Hills                 
  7  Yaracz, Alaina                   Black Hills                 
  8  Roemmich, Kayla                  Jamestown Co                
  9  Johnson, Lory                    Black Hills                 
 10  Milbourn, Cody                   Black Hills                 
 
Event 42  Men Shot Put
===============================================================================
    NAIA "A":  15.54m  2011                                                    
    NAIA "B":  15.43m  2011                                                    
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Nicholas, Cole                   Black Hills                 
  2  Gebhard, Alex                    Valley City                 
  3  Gimbel, Ryan                     Dakota State                
  4  Bodien, Brandon                  Jamestown Co                
  5  Flores, Miguel                   South Dakota                
  6  Rieger, Jeff                     Dakota State                
  7  Whidby, Shane                    Dakota State                
Flight 2  Finals
  1  Freed, Brian                     South Dakota                
  2  Lupo, Mike                       Dickinson St                
  3  Schmidkunz, Tyler                Dickinson St                
  4  Inniss, Delron                   Dickinson St                
  5  Findley, Mike                    Jamestown Co                
  6  Nelson, Robert                   Jamestown Co                
  7  Reding, Mark                     South Dakota